U kázky ze všech knih najdete na našem youtube kanále: Stránky věnované dílu Paula Bruntona
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Denně 8-20 hod
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.04.2023
Nové vydání knihy TAJNOSTI EGYPTSKÉ
Je to téměř deset let od vydání Knihy TAJNOSTI EGYPTSKÉ nakladatelstvím IRIS RR. Přípravy nového vydání probíhaly dva roky, kniha byla odložena z důvo... číst celé
27.09.2021
Nová audiokniha v přípravě.
Již na začátku roku jsme zvažovali vydání audioknihy, ale teprve když jsme obdrželi finanční příspěvek do nadačního fondu PB, tak bylo rozhodnuto, že ... číst celé
17.07.2021
Rozšířili jsme nabídku čteček Pocketbook v naší nabídce
Díky narůstajícímu zájmu o e-knihy a Elektronické čtečky, jsme rozšílili nabídku  švýcarského výrobce PocketBook, se kterým máme již letité zkušenosti... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. O potřebě filozofie
O potřebě filozofie

V dobách starého Egypta nebyla skrytá nauka přístupná davům, ale jen intelektuálně privilegované elitě. Filozofické pravdy byly pečlivě ukrývány před milióny a přístupné pouze pro několik vyvolených. Věk esoterismu již dospěl ke svému konci a nastala doba, kdy se skrytá  nauka stala veřejně přístupnou. Lidstvo získalo ničivé technologie, s nimiž hrozí vyhlazení civilizace na této planetě, a proto je nutné filozofické pravdy předat co nejširší veřejnosti. V této těžké době byla filozofii uložena povinnost pomoci především těm jednotlivcům, na které dostatečně zapůsobí vážnost této situace. Nastal čas, aby se tyto pravdy odhalily a prohlašovaly se veřejně. To má pomoci především těm hledajícím, kteří jsou již obeznámeni s nejzákladnějšími principy mysticismu.

Moudrost, zakotvená ve filozofii, náleží všem věkům a nikoli pouze zvláštní době. Svět dnes nepotřebuje více nových idejí, ale více moudrosti jak uspořádat myšlenky, které lidstvo již během staletí nashromáždilo. V současnosti se tato nauka objevila především proto, že odpovídá skutečné potřebě určité skupiny lidí. V době kdy otočení karmického kola přivedlo demokracii k vzestupu, můžeme očekávat, že filozofie bude davům dosažitelná. Pouze když je zvýšena úroveň veřejného cítění a inteligence, mohou být šířeji přijímány základní pravdy o filozofii. Filozofické studium mysl nejen informuje, ale i povznáší. Učí způsobu uvažování vhodného nejen pro vědce, ale pro každého, kdo chce poznat pravdu.

Dnes existují jednotlivci, kterým je tato nauka neznámá, ale kteří mají na hlubších úrovních své mysli latentní schopnosti a přesvědčení získané v dřívějších životech, které se mocně zaktivizují, jakmile se tato nauka předloží. Skrytá nauka jako celek nemůže být rychle a snadno rozšiřována mezi davy. To však neznamená, že by se pro ně nemělo dělat nic. Filozofie není jen pro menšinu dobře vzdělaných myslí nebo pro elitu osob zjemnělých kulturou, výchovou, vrozenou citlivostí, ale také pro většinu těch, kteří ji mohou přijmout částečně. Správně předložena může být připojena k tomu, co již znají, přesně do toho zapadnout a být dále rozvíjena. Ti, kteří se neúnavně snaží proniknout do středu mystéria života, naleznou své nejbohatší výsledky právě ve filozofii.

Jestliže má být filozofie rozšířena pro veřejnost, musí to být prováděno s určitou výhradou tak, aby byla ochráněna její vlastní čistota a integrita. Ale tyto výhrady již nebudou tak rozsáhlé a tak zakazující, jako tomu bylo v minulosti.  Jakmile je pravda v celé své úplnosti dávána bez výběru a bez rozdílu, můžeme očekávat výsledky smíšeného - dobrého a špatného charakteru. Toto riziko je převýšeno službou, která je poskytnuta těm čestným, kteří hledají skutečnou spásu. Více lidí, než by se mohlo zdát, je připraveno odložit zastaralé nauky. I když bude tato nauka nepochopena nebo zneužita lidmi, kteří nejsou připraveni, bude užitek těch, kteří připraveni jsou, dostatečnou náhradou. Není cílem druhé lidi přemlouvat nebo obracet na filozofii, ale nabídnout jim materiál, který mohou zkoumat, jak a kdy se jim zachce.

Filozofie zde není proto, aby působila lidem potěšení, ale aby je vedla k etice. Není pro ty, kteří dávají přednost zdání věcí před jejich skutečností. Nezříká se pravdy proto, aby si udržela následovníky, ale zříká se následovníků, aby si udržela pravdu. Snaží se vyloučit omyl a to ji odvádí od populárních náboženských představ. Přestože se současné vědecké myšlení zabývá jen omezeným rozsahem faktů, překvapivě se přiblížilo k metafyzice. Filozofie dneška musí být založena na základech vědeckých poznatků. Filozofie shromažďuje výsledky všech jednotlivých druhů vědy a sestavuje je dohromady. Žádná jiná nauka nezkoumá život tak široce a přesto tak pronikavě. Uznává pouze jediný cíl, kterého máme dosáhnout - Skutečno.

Tato pokročilá filozofie nemůže být šířena rychle a úspěšně. Může se šířit pomalu, ale vytrvale, silou samotné evoluční zkušenosti. Lidé musí k jejímu přijetí dorůst. Nemohou být na víru obráceni tak, jako tomu všeobecně bylo v historii. Rychlý ideologický vývoj moderní společnosti způsobil, že je dnes pro tuto filozofii připraveno více lidí, než kdykoli předtím. Filozofie může a také musí být psána nově pro každou novou generaci, ale její principy jsou nezničitelné a neměnné. Je určitě moudřejší zpřístupnit plody filozofie těm, kteří je hledají a obezřetně vyučovat mladší mysli alespoň některým pravdám o životě, než aby byla před nimi veškerá pravda dokonale ukrývána.

Filozofie je vyjmuta z řad konvenčních nauk jednoduchým faktem, že odmítá obracet lidi na víru, ale  především pro své odvážné myšlení a její snášenlivý postoj k jiným naukám. Neměla by být nikdy lidem vnucována, ale pouze nabízena mimo jakoukoli instituci. Musí promlouvat srozumitelně a jasně, aby z ní měli užitek i ti méně pokročilí hledající. Neusiluje o soutěžení s náboženstvími, která usilují o moc, bohatství, slávu a následovníky. Jejím cílem je vést člověka tak, aby myslil pravdu a žil v pravdě. Odvážné náboženské pojmy filozofie přitahují mladé, zatímco její metafyzické reflektivní pojmy, které vyžadují úvahu, přitahují lidi středního věku a starší. Ti, kdo jsou spravedliví a snášenliví, ocení dokonalou čestnost, s níž filozofie sleduje každý názor, nauku a víru.

Jedině ve zvláštních dobách jako je ta naše, kdy dějiny a evoluce připravily dostatek jedinců pro utvoření určitého počtu posluchačstva, hlásá filozofie ty ze svých zásad, které se nejlépe hodí pro mysl oné doby. Jestliže někteří nejsou schopni nebo nechtějí přijmout toto vědění nyní, mohou být schopni to udělat za několik let. Filozofie se musí sjednotit s lidmi, upřímně se snažit rozvíjet jejich lepší schopnosti a pomoci jim vystoupit na úroveň, kde ji mohou lépe chápat. Důležité je neskrývat nauku před lidmi, jak to určité náboženské kruhy v minulosti dělaly. Povinností, ke které jsme voláni, není propagovat ideje, ale nabízet je. Neobracet zdráhavé mysli, ale uspokojovat mysli hladové. Nevěznit je ve vnějších organizacích, ale osvobozovat jejich duše, aby nacházely pravdu.

Lidé přicházejí k filozofii, když vyčerpali ostatní zdroje, cesty a směry, když jejich pátrání trvá dostatečně dlouho a je dostatečně inteligentní, aby časem ukázalo, že pravda není jinde k nalezení. Je pravdou, že nastala vhodná doba k tomu, aby byly odhaleny nauky filozofického mysticismu mnoha lidem a je rovněž pravdivé, že toto odhalení musí být prováděno obezřetně a postupně. Filozofie byla dříve esoterním vlastnictvím vybrané elity, ale dnes je kulturou veřejnou a nikoli soukromou. Může být šířena ke všem, kteří jsou ochotni ji studovat a praktikovat. V dnešní těžké době lidstvo zoufale potřebuje něco co by odvrátilo prohlubující se světovou krizi. Proto je velmi prospěšné, že se filozofie zpřístupnila veřejnosti.

PB:,, Poselství filozofie není nikdy vyhrazeno nějaké určité době, protože je vždy nad všemi historickými dobami. Nicméně moderní člověk v ní nalezne více, než v ní vůbec kdy mohl najít nebo získat člověk ze starověku či středověku."

 

Podle zápisků Paula Bruntona volně zpracoval Miroslav Culek

                                                                     Najdete nás také zde:    

© paulbrunton.org © paulbrunton.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz