U kázky ze všech knih najdete na našem youtube kanále: Stránky věnované dílu Paula Bruntona
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Denně 8-20 hod
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.04.2023
Nové vydání knihy TAJNOSTI EGYPTSKÉ
Je to téměř deset let od vydání Knihy TAJNOSTI EGYPTSKÉ nakladatelstvím IRIS RR. Přípravy nového vydání probíhaly dva roky, kniha byla odložena z důvo... číst celé
27.09.2021
Nová audiokniha v přípravě.
Již na začátku roku jsme zvažovali vydání audioknihy, ale teprve když jsme obdrželi finanční příspěvek do nadačního fondu PB, tak bylo rozhodnuto, že ... číst celé
17.07.2021
Rozšířili jsme nabídku čteček Pocketbook v naší nabídce
Díky narůstajícímu zájmu o e-knihy a Elektronické čtečky, jsme rozšílili nabídku  švýcarského výrobce PocketBook, se kterým máme již letité zkušenosti... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Rozhovor s panem Ing. Rudolfem Rýparem z nakladatelství IRIS RR.
Rozhovor s panem Ing. Rudolfem Rýparem z nakladatelství IRIS RR.

MC: Zdravím tě Rudolfe, mohu ti položit několik otázek?

RR: Můžeš

MC: Ve kterém roce jsi založil nakladatelství IRIS RR, a jak jsi se vlastně, stal vydavatelem knih?

RR: Bylo to v roce 1991, již šestý rok jsem přednášel v Praze filozofii a scházel se s několika přáteli, kteří osobně znali PB. Často jsme hovořili o tom, že by bylo vhodné vydávat inspirující dílo Paula Bruntona. Po několika neúspěšných pokusech najít vhodného nakladatele jsem se rozhodl, spolu s několika přáteli, že se pokusíme sami vydat alespoň jednu knihu — Zápisky Paula Bruntona, svazek 4/1, Meditace. Byl to začátek cesty k příležitosti uspět jako nakladatel, i když příležitost sama nebyla ještě viditelná ani v obrysech.

MC: Tvoje nakladatelství je jediné v republice, které vydává knihy Paula Bruntona, co tě k těmto knihám přivedlo?

RR: Od útlého věku, kdy jsem měl první duchovní prožitek, mě přitahovaly duchovní nauky, začal jsem hledat cesty a prostředky, abych poznal Pravdu. Zpočátku mystické knihy různých mistrů, pak praxe jógy, pránajámy, žákovství, cesta do Indie. Až milostí osudu mi byla zapůjčena kniha Skrytá nauka za jógou. A tak byla završena dlouhá cesta hledání filozofické inspirace.

MC: Muselo být velice náročné takovéto množství knih nejen přeložit ale i připravit pro vydání, kolik lidí se na tom podílelo?

RR: Na počátku bylo nadšení pěti překladatelek a kapitál na vydání jedné knihy ze Zápisků Paula Bruntona. Meditaci jsme považovali za nejdůležitější, se kterou by se měla veřejnost seznámit. Kniha vyšla, měla úspěch a byly prostředky na vydání další. Proto jednotlivé svazky Zápisků Paula Bruntona vycházely ne podle pořadí, ale podle naší klasifikace důležitosti, s ohledem na limity prostředků. Práce na překladu nám přinášela pocit prostoru naplněného světlem inspirace, pocit míru života, ale vyžadovala trpělivost a překladatelskou kázeň slovní preciznosti. Omezení přicházející s věkem a smrt snižovaly naše řady, nakonec jsme zůstali jen dva.

MC: Pracuje se v současné době na překladu některé další knihy, která zatím nebyla vydána?

RR: Ano, je to poslední dosud v češtině nevydaná kniha, Poselství z Arunačály.

MC: Jistě to bylo velké riziko vydávat knihy, které rozhodně nepatří mezi komerčně zajímavé knihy.

RR: Riziko pro myslící intelekt, ale nás vedla víra v Milost Boha.

MC: Všechny knihy, které jsi vydal, mají překrásně a dokonce i symbolicky zpracované obálky, kdo a jak vybíral tyto fotografie?

RR: Byla to má invence i skryté poselství. Myšlenky Paula Bruntona sdělené v jeho knihách si zasloužily odpovídající techniku provedení, proto obálky byly voleny tak, aby přinášely potěšení, měly komunikační a symbolický význam. Autorem fotografií, které jsem vybíral pro reprodukci je Vítězslav Jurečka, který se umí dívat na svět intuicí okamžiku. Světlo, které proniká a rozjasňuje barvy jeho fotografií, je sugestivní a vedené inspirací srdce.

MC: Víš, kolik asi se již prodalo knih od Paula Bruntona?

RR: Meditace měla náklad 15 000 výtisků a je vyprodána, náklady dalších 26 knih edice PB se postupně snižovaly k poslední vydané knize Perspektivy na 1 000 kusů. Za 18 let se prodalo přes 100 000 výtisků.

MC: To svědčí o poměrně velkém zájmu v naší republice. Mnoho vydaných knih je bohužel dnes již vyprodáno, chystají se nějaké dotisky?

RR: Zájem byl nejen v České republice, ale i na Slovensku. V databázi máme 7 000 čtenářů. Bohužel v současné době nastal u mladé populace posun zájmu o čtení knih ve prospěch elektronických médií, knihkupectví nakupují jen v kusech a prodej přes internet je jedinou možností jak najít nového čtenáře. Proto zatím neuvažujeme o dotiscích. Nejdříve potřebujeme doprodat zásoby.

MC: Ty jsi se s Paulem Bruntonem nikdy nesetkal, znáš někoho, kdo jej poznal osobně nebo se dokonce stal jeho žákem?

RR: Ano, znám. Někteří ještě žijí.

MC: Mezi tvé dřívější aktivity patřilo provozování Dobré čajovny, duchovního centra Hledání, pořádal jsi mnoho kurzů zaměřených na Filozofii a dokonce jsi pořádal i hudební festivaly Hudba k Tichu a orientální trhy. Na které akce nejraději vzpomínáš?

RR: Nebyly to akce, ale okamžiky, kdy hovořilo srdce k srdci. Vše je pomíjivé. Způsob, jakým člověk reaguje na různé příjemné a nepříjemné situace, které se v životě vyskytují, je dobrým ukazatelem chápání, které získal. Rád vzpomínám na rozhovory se svými žáky, které jsem se snažil dovést k nezávislému myšlení, k osobnímu úsilí a k intuitivnímu vyciťování. Inspirované slovo bylo i léčitelem bolestivých míst v jejich srdcích, proto byli zaskočeni, když jsem je po dvanácti letech propustil ze žákovství, aby sami pro sebe uskutečnili své vlastní božství.

MC: Zabýváš se v současné době ještě něčím jiným než vydáváním knih?

RR: Nejsem jen nakladatel na penzi, ale filozof. Můj život není diktován jen prací nebo omezen na abstraktní ideje. Týká se mého styku s lidmi, morálky a etiky, při jednání s nimi i mého postoje k sobě, ke zdraví, k přírodě, k světu. Odchod do důchodu čeká každého. Udržuji svou mysl čilou, živou, pomáhám druhým v orientaci v životě. Modlím se za přechod lidského chování od chtivého intelektu k inspirované moudrosti.

MC: Děkuji ti, že jsi byl tak laskav a odpověděl na moje otázky. Tvé odpovědi budou jistě zajímat všechny, kterým jsou knihy Paula Bruntona blízké. Těším se zase někdy nashledanou.

 

Miroslav Culek

                                                                     Najdete nás také zde:    

© paulbrunton.org © paulbrunton.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz