U kázky ze všech knih najdete na našem youtube kanále: Stránky věnované dílu Paula Bruntona
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Denně 8-20 hod
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.04.2023
Nové vydání knihy TAJNOSTI EGYPTSKÉ
Je to téměř deset let od vydání Knihy TAJNOSTI EGYPTSKÉ nakladatelstvím IRIS RR. Přípravy nového vydání probíhaly dva roky, kniha byla odložena z důvo... číst celé
27.09.2021
Nová audiokniha v přípravě.
Již na začátku roku jsme zvažovali vydání audioknihy, ale teprve když jsme obdrželi finanční příspěvek do nadačního fondu PB, tak bylo rozhodnuto, že ... číst celé
17.07.2021
Rozšířili jsme nabídku čteček Pocketbook v naší nabídce
Díky narůstajícímu zájmu o e-knihy a Elektronické čtečky, jsme rozšílili nabídku  švýcarského výrobce PocketBook, se kterým máme již letité zkušenosti... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. O Hledání
O Hledání

Duchovní evoluce člověka je díky světové ideji pevně spjata s naším osudem. Z toho důvodu dříve či později nastane okamžik v životě každého z nás, kdy díky tlaku osudu nebo také možná díky dostatečně kritickému uvažování o cíli a smyslu našeho života, bezděčně nastoupíme cestu Hledání. Toto rozhodnutí je velmi důležitým bodem v našem životě, neboť směr který zvolíme podstatně ovlivní nejen náš současný život ale zcela určitě i naše příští vtělení.

Pokud se rozhodneme přijmout určitou duchovní nauku jako součást svého života, měli bychom kriticky zhodnotit její cíle, které by neměly obsahovat nic nižšího než poznání sebe sama. Nauky, které nám nabízejí získání mimořádných schopností, dokonalé zdraví nebo získání hmotného majetku, nás rozhodně nepovedou k nejvyššímu cíli.

Ačkoli se nám bude zdát, že tyto změny v myšlení jsou pro nás něčím novým, můžeme si být téměř jisti, že jsme s největší pravděpodobností již prošli určitým duchovním vývojem v minulých vtěleních, a tento počátek filozofického hledání je jen pokračováním našeho předchozího snažení. Změna našeho dosavadního života může být náhlá nebo postupná, to záleží do jisté míry na našem osudu a našich sklonech. Cestu filozofického hledání jen stěží nastoupí někdo, kdo by v minulosti neprošel určitým duchovním vývojem.

Počátek hledání může být zlomovým okamžikem v našem životě, neboť s sebou může přinášet i určité změny a těžkosti se kterými se budeme muset vypořádat. Prvním problémem, který nás pravděpodobně potká, je nepochopení našich rodičů , kteří si mohou myslet, že jsme vstoupili do nějaké nebezpečné náboženské sekty a pokusí se nás „zachránit“.

V případě, že již máme svou rodinu nebo žijeme v partnerském vztahu s někým kdo je nám blízký, bude pro nás velkým přínosem pokud bude náš partner tolerantní a nebude nám bránit v našem úsilí. On bude určitě první kdo si všimne určité změny v našich názorech i chování, a je na nás abychom mu dostatečně vysvětlili, že změny ke kterými procházíme, jsou pro nás velmi důležité.

Mnoho hledajících jakmile narazí na problémy a nepochopení ve svém nejbližším okolí, zvažují rozchod se svým partnerem a jsou přesvědčeni, že samota bude pro ně větším přínosem. To většinou není nutné a je třeba přihlížet k tomu, že zcela jistě jsou zde i společné závazky. Je také důležité si uvědomit, že náš partner se může stát naším „zrcadlem“, neboť těsné soužití v partnerském vztahu může daleko snadněji odhalit chyby v charakteru, než je tomu v úplné samotě a odloučení od ostatních.

Samozřejmě, že v případě kdy dochází k opakovaným rozporům, se kterými souvisí neustálé napadání a výčitky, je třeba zvážit všechny okolnosti a rozhodnout se zdali ve vztahu setrvat nebo jej ukončit. Pokud jsme se pro hledání rozhodli upřímně a bylo toto rozhodnutí motivováno především touhou po dosažení nejvyššího cíle, tak bychom měli důvěřovat nejvyšší síle, že nám pomůže najít správné řešení těchto problémů.

Hledání musí být především naší vnitřní záležitostí a nikdo z těch se kterými přijdeme v životě do kontaktu, nemusí vědět co se odehrává v naší mysli. Rozhodně není příliš rozumné dělit se o své zkušenosti z hledání s těmi, kteří mu nejsou příliš nakloněni. Můžeme být vystaveni posměchu některých lidí, kteří nemají pochopení pro tuto vznešenou nauku, a mohou tak považovat to co je pro nás posvátné za pouhý blábol či pověru.

Naši přátelé nemusí vždy správně pochopit změnu kterou procházíme, a pokud nebudou ochotni tolerovat a akceptovat náš nový způsob života, tak rozhodně nestojí za to aby jsme za každou cenu vyhledávali jejich přítomnost. Vždyť dříve nebo později budeme potkávat spřízněné duše usilující o totéž co my, a takto získáme opravdové přátele kteří nám budou rozumět.

Po určité době věnované hledání si snad uvědomíme, že pro dosažení nejvyššího cíle hledání budeme potřebovat i nesmírnou trpělivost. Některé naše zájmy a zvyky, které jsme si vypěstovali ještě před hledáním, budeme muset pravděpodobně opustit, neboť zjistíme, že jsou v rozporu s etickými a morálními pravidly, které jsou nedílnou součástí filozofie pravdy. Nemusíme však zoufat pro jejich ztrátu neboť časem získáme mnohem víc v podobě vnitřního klidu, pochopení nejvyšších zákonů vesmíru a radostného naplnění života. Budeme mít také nesrovnatelně větší důvěru v důležitost jakýchkoli událostí kterými budeme procházet.

Je zřejmé, že hledání od vás bude vyžadovat i určité oběti, ale nemůžeme přece chtít abychom dosáhli tak vznešeného cíle aniž bychom se zbavili svých připoutaností. Hledání by pro nás nemělo být pouze zálibou, a pokud chceme aby nás přivedlo k tomu nejvyššímu cíli, tak jej musíme učinit nezbytnou součástí svého života.

Přestože budeme během svého snažení překonávat různé nástrahy , překážky a nepříjemné nálady, objeví se také chvíle naplněné klidem, radostí i štěstím, které nám vše vynahradí. Naše upřímná snaha spolu s opravdovou touhou po poznání nám bude dávat sílu potřebnou k tomu, abychom na této cestě vytrvali tak dlouho dokud se nepřiblížíme k vrcholu, jehož dosažení bude nakonec umožněno milostí Nadjá.

Díky jeho pomoci zajisté překonáme i všechny těžkosti a překážky, které se na cestě objeví. V takovýchto okamžicích je důležité vytrvat ve svém úsilí, neboť problémy budou s největší pravděpodobností časem odstraněny, nebo alespoň upraveny k našemu prospěchu. Můžeme být také vystaveni zkouškám, zdali jsme skutečně ochotni vzdát se dosavadního způsobu života pro něco vyššího.

Počátky našeho hledání budou zcela jistě zahájeny studiem a praktikováním Dlouhé stezky, která kromě jiného zahrnuje především pročisťování charakteru. Tento proces bude zcela jistě nepříjemný neboť se týká přímo našeho ega, a některé vady našeho charakteru jsme si nikdy nebyli ochotni připustit.

Obzvláště důležitý je kritický přístup, protože jedině tak můžeme slabiny ve svém charakteru odhalit . Neméně důležitá je i pravdivost a pokora, které jsou nutné k tomu abychom si byli ochotni přiznat své chyby v podobě nežádoucích vlastností a tendencí přijatých díky nesprávným názorům či nevědomosti.

Jakmile bude vykonána potřebná práce a studium na Dlouhé stezce budeme intuitivně vyzváni k přechodu na Krátkou stezku. Tento přechod je zároveň obrácením pozornosti od ega k Nadjá. Praktikovámí Krátké stezky se tak časem stane radostnou událostí, neboť nám umožní vycítit jeho přítomnost v srdci. Nakonec bude nezbytné obě tyto stezky uvést do rovnováhy.

Během studia této filozofické nauky, budeme postupně začleňovat etické a morální principy do svého života a tak si pravděpodobně jednoho dne uvědomíme, že se již dále nechceme podílet na zabíjení nevinných zvířat, a staneme se vegetariánem.

Dříve či později se zřejmě objeví touha získat osobního duchovního učitele, který by nám svým příkladem, moudrým slovem a vnitřním vedením usnadnil cestu. Takovýto člověk, pokud jej nalezneme, bude nejen našim učitelem ale i osobním přítelem. Stane se duchovním průvodcem na tak dlouho, dokud nenaleznete svého mistra ve svém srdci, a tím nebude nikdo jiný než samotné Nadjá.

Pokud vytrváme ve svém hledání, určitě jednoho dne přijde chvíle, kdy obdržíme milost, která se projeví mystickým zábleskem. V tuto radostnou chvíli si člověk uvědomí, že nejsme jen obyčejným hříšníkem zmítajícím se ve víru vášní a sklonů vlastního ega, ale že kdesi v hloubi srdce dřímá cosi nesmírně vznešeného, něco co zároveň překračuje naše chápání. Získáme tak přesvědčení, že je jen otázkou času kdy budeme připraveni obdržet konečné odhalení Nadjá a zároveň pochopíme, že jsme nebyli nikdy od něj skutečně odloučeni, neboť jsme jeho nedílnou součástí. Takovýto mystický zážitek může být naplněn nesmírně hlubokým citem a možná i slzami v očích.

Hledání se po určité době stane radostnou a nezbytnou součástí našeho života, obohatí jej o chvíle naplněné vznešenými náladami a také nejvyšším odhalením, pokud bude naše snaha upřímná a vytrvalá. Nezapomínejme na to, že nejsme ve svém snažení nikdy zcela osamoceni, neboť tichá přítomnost čehosi vznešeného a neobyčejně moudrého v našem nitru nás povede až k samotnému cíli.

Po létech věnovaných hledání si možná uvědomíme, že není na celém světě nic tak cenného, co by stálo za to abychom natrvalo zanechali tohoto nevšedního a bezesporu ušlechtilého způsobu života. Pochopíme, že skutečným smyslem života je završení duchovní evoluce člověka nejvyšším poznáním.

Filozofické hledání je syntézou náboženství, mysticismu, metafyziky, etiky a činnosti. Nabízí způsob života který je naplněním i důsledkem vznešených principů, které jsou v něm obsaženy. Vyvážený postoj filozofie pravdy nám zaručuje, že pokud u ní setrváme, tak naše konečné odhalení bude trvalé a nebude ničím zkresleno.

Ti co vytrvají ve svém úsilí a dokáží obětovat to málo co mají aby nakonec získali vše, budou jednou s pokorou, láskou a vděčností uctívat to, co jim umožnilo nastoupit tuto nesmírně moudrou a vznešenou cestu, která končí nejvyšším poznáním samotného Nadjá.

 
Miroslav Culek

                                                                     Najdete nás také zde:    

© paulbrunton.org © paulbrunton.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz