Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Denně 8-20 hod
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
29.09.2020
Čtečky PocketBook nově v naší nabídce.
Po delší přípravě jsme se rozhodli pro čtenáře E-knih, přidat do naší nabídky čtečky švýcarské značky PocketBook, Ke každé čtečce přidáváme jako dárek... číst celé
12.07.2020
Nová E-kniha: ESEJE O HLEDÁNÍ
Kniha je souborem 14 esejí, které byly nalezeny po smrti Paula Bruntona mezi jeho zápisky. Mystérium zla, karma a všechny její důsledky, iluze světa a... číst celé
01.05.2020
Nová E-kniha: INDICKÁ FILOZOFIE A MODERNÍ KULTURA
  Kniha je studijní prací Paula Bruntona, za kterou mu  americká univerzita udělila akademický titul  doktora filosofie. Z pohledu badatele, zkušeného... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Přednášky o Filozofii Pravdy v centru „Hledání“.
Přednášky o Filozofii Pravdy v centru „Hledání“.

Když jsem před téměř dvaceti lety navštívil poprvé nakladatelství IRIS RR, ještě jsem ani netušil, že do Frýdku - Místku budu jezdit tak často a tak rád. Zde jsem se dozvěděl, že v nedávno otevřeném duchovním centru „Hledání“ dochází k pravidelným setkáním s filozofem a také vydavatelem knih PB, s panem Rudolfem Rýparem. Jednalo se o promluvy vycházející z Filozofie Pravdy, které byly zakončeny řízenou meditací. Vstup na tato setkání byl umožněn každému, kdo chtěl získat odpověď na svou otázku, nebo se jen chtěl zúčastnit závěrečné meditace. Zájemců bylo poměrně hodně, a tak byl malý ale velmi útulný sál v podkroví většinou zaplněn. Velmi rád vzpomínám na tyto nezapomenutelné chvíle, které přinášely vždy něco nového a inspirujícího pro mou zažehnutou touhu po poznání Pravdy.

V té době začaly vycházet Zápisky Paula Bruntona, které byly pro mne důležitým zasvěcením do Filozofie Pravdy. Inspirované myšlenky v těchto knihách jsou velmi hluboké a nemusí být vždy jasně srozumitelné pro začínajícího hledajícího. Pravidelná setkání s Rudolfem v centru Hledání vycházela z libovolných duchovně zaměřených dotazů, na které bylo vždy odpovězeno s podrobným vysvětlením. Tak mohl každý získat odpověď na svou otázku přímo od toho, kdo promlouval z vlastní zkušenosti. Vždy jsem z těchto inspirujících setkání odjížděl obohacen o něco nového a s duchovní touhou v srdci ještě více probuzenou. Rudolf na otázky odpovídal bez zaváhání, s klidem a trpělivostí hodnou filozofa. Pro některé byly jeho odpovědi překvapením a výjimečně se stávalo, že je ani nebyli ochotni přijmout. On se však nikdy s nikým nepřel, ale vždy se snažil vše v klidu, laskavě a co nejlépe vysvětlit. Zdali jeho odpověď bude přijata, nezáleželo jen na něm, ale především na tom kdo se ptal.

Základní povinností Mistra v období, kdy se žák pročišťuje, je odhalit mu jeho nedostatky, říci mu o jeho slabostech a vyvrátit jeho mylné představy. To je pro žáka nepříjemné, ale Rudolf by nesplnil povinnost učitele, kdyby se tomu vyhnul. V devadesátých létech, kdy tato setkání začala, nebylo ještě v knihkupectvích dostatek kvalitní duchovní literatury. Mezi knihami obsahujícími skutečnou moudrost se objevovalo i mnoho knih od různých, do té doby neznámých autorů, jejichž nauky byly často opředeny mnoha pověrami a vlastními představami. Nebylo zpočátku snadné rozeznat inspirovanou duchovní literaturu od knih, které lákaly zajímavým obsahem, ale nedokázaly mnoho pravdivě objasnit.

Kromě pravidelných setkání pro širokou veřejnost, začaly také probíhat kurzy meditace vycházející s Filozofie Pravdy. Největším přínosem pro zájemce o tuto filozofii byly bezesporu intenzivní víkendové kurzy (semináře), které byly zaměřeny vždy na určité téma, které bylo během víkendu velmi podrobně vysvětleno v promluvách Rudolfa Rýpara. Víkendový program byl opravdu doslova nabitý. Začínali jsme v pozdních odpoledních hodinách ihned po příjezdu do centra „Hledání“. Následovala jedna přednáška za druhou, každý den byl zakončen večerní meditací a následující den byl zahájen ranní meditací. Z počátku bylo poměrně těžké udržet nepřetržitou pozornost k přednášeným filozofickým tématům, ale jak hodiny přednášek plynuly, byli jsme neuvěřitelně pohlceni inspirovanou moudrostí, která nám byla s lehkostí a klidem sdělována prostřednictvím Rudolfa.

Nemohl jsem z počátku ani uvěřit, že všechny tyto filozofické přednášky neměly žádnou domácí přípravu. Rudolf nikdy nic nepředčítal z nějakého připraveného textu. Vždy nám říkal, že nikdy dopředu neví, o čem přesně bude hovořit. Vždy se jen usadil, zeptal se jaké téma máme dnes v plánu a začal hovořit. Vše co pronášel, plynulo s klidem a jasností, slova byla ověnčena životní zkušeností a inspirována moudrostí vycházející z jeho nitra. Často nám říkával, že to není ten, koho vidíme, kdo k nám promlouvá, ale že je to Nadjá, které používá jeho tělo, jako nástroj k tomu, aby mohlo být sděleno to, co je třeba k přípravě žáka pro dosažení životní moudrosti. Říkal, že někdy sám se zaujetím naslouchá tomu, co je prostřednictvím jeho úst sdělováno. Obvykle začal hovořit a plynule pokračoval, aniž by sledoval čas. Vždy jsem s úžasem sledoval, jak promluvu ukončil vždy ve chvíli, kdy nastal čas určený pro přestávku, aniž by sledoval kolik je hodin.

Když se dnes po létech s úctou a láskou vracím ve svých vzpomínkách na tyto vzácné a nezapomenutelné chvíle strávené vedle něj, vždy to probudí hluboký cit v mém nitru. Je to tentýž pocit který mohu občas zažívat i při inspirovaných a milostí Nadjá vyvolaných chvílích hlubokého klidu a míru. Jak léta plynula víkendové kurzy byly doplněny i o letní týdenní setkání. Byly to úžasné chvíle, které jsem o dovolené prožil v centru „Hledání“.

Témata přednášek byla vždy intuitivně zvolena těsně před tím, než byl stanoven termín kurzu. Byla totožná nebo doplňovala témata ze Zápisků Paula Bruntona, které zrovna v tu dobu průběžně vycházely v nakladatelství IRIS RR. Díky tomu jsme začali více pronikat do filozofické nauky, kterou předkládá PB ve svých knihách. Jako by jeho duch byl s námi přítomen na těchto setkáních, jako by inspiroval naše společné meditace. Řádky v jeho knihách se staly daleko více srozumitelné, postupně jsme pronikali do jejich skrytého významu a odhalovali hlubokou moudrost v nich obsaženou. Dnes již vím, že bez těchto požehnaných okamžiků strávených na přednáškách a meditacích v centru „Hledání“, bych jen stěží dokázal přijmout dílo Paula Bruntona v celé své hloubce a inspirované moudrosti.

Filozofie Pravdy tak jak nám ji předal Paul Brunton ve svých knihách, nemusí být zcela jasná a pochopitelná pro každého hledajícího, ale určitě může inspirovat každého kdo je ochoten vykročit na cestu poznání sebe sama. Skutečných zájemců o kurzy filozofie Pravdy v centru „Hledání“ nebývalo příliš mnoho. Zpočátku na kurzy přicházeli neustále noví zájemci, někteří se ale objevili jen jednou. Zřejmě nedokázali zcela využít příležitost, která jim byla poskytnuta, anebo si možná také zvolili jinou cestu hledání, která jim více vyhovovala. V posledních létech se návštěvnost kurzů ustálila natolik, že se nás tam scházelo jen několik těch opravdu nejvážnějších zájemců o  Filozofii Pravdy.

Vytvořila se z nás skupina hledajících žáků, které stmelila stejná cesta natolik, že se z nás stali skuteční přátelé. Dnes si stále více uvědomuji, že to byl neuvěřitelný příliv milosti Nadjá, který nám umožnil setkat se s Rudolfem a stát se jeho žákem. Díky němu jsme se důkladně seznámili s naukou Paula Bruntona, a po několik nezapomenutelných let nám bylo umožněno pod jeho vedením usilovně pracovat na nesnadné cestě Filozofie Pravdy. Chvíle, strávené v duchovním centru „Hledání“ se nezapomenutelně vryly hluboko do mého srdce a neuvěřitelným způsobem ovlivnily, můj další osobní rozvoj. Rudolf je pro mne učitelem, který mi vždy ukazoval cestu, k poznání vnitřního Já.

Poměrně mnoho filozofických přednášek z této doby bylo naštěstí zaznamenáno. S laskavým svolením Rudolfa Rýpara, který si vřele přeje, aby  ti, kteří hledají, dosáhli cíle, budou nyní CD s přednáškami postupně nabízeny prostřednictvím e-shopu na těchto stránkách.

                                                                                                                                                  MCphil

                                                                     Najdete nás také zde:

© paulbrunton.org © paulbrunton.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.