U kázky ze všech knih najdete na našem youtube kanále: Stránky věnované dílu Paula Bruntona
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Denně 8-20 hod
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.04.2023
Nové vydání knihy TAJNOSTI EGYPTSKÉ
Je to téměř deset let od vydání Knihy TAJNOSTI EGYPTSKÉ nakladatelstvím IRIS RR. Přípravy nového vydání probíhaly dva roky, kniha byla odložena z důvo... číst celé
27.09.2021
Nová audiokniha v přípravě.
Již na začátku roku jsme zvažovali vydání audioknihy, ale teprve když jsme obdrželi finanční příspěvek do nadačního fondu PB, tak bylo rozhodnuto, že ... číst celé
17.07.2021
Rozšířili jsme nabídku čteček Pocketbook v naší nabídce
Díky narůstajícímu zájmu o e-knihy a Elektronické čtečky, jsme rozšílili nabídku  švýcarského výrobce PocketBook, se kterým máme již letité zkušenosti... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Jak vznikaly E-knihy Paula Bruntona
Jak vznikaly E-knihy Paula Bruntona

Pro české čtenáře bylo opravdovým požehnáním, když v devadesátých letech začaly vycházet knihy Paula Bruntona přeložené do češtiny díky nakladatelství IRIS RR. Většina mladých čtenářů si možná ani neuvědomuje, že za komunistického režimu byly tyto knihy zakázány, a těm kteří je četli nebo šířili v samizdatu, hrozilo vězení. Dnes již naštěstí tento problém nehrozí a my můžeme číst jakoukoli duchovní literaturu, aniž bychom byli trestně stíháni.

Měl jsem to štěstí, že jsem si knih Paula Bruntona všiml již v devadesátých letech v knihkupectví, mezi záplavou jiné duchovní literatury. Knihy jsem si pořizoval postupně tak,  jak vycházely, až se mi po delší době podařilo získat do své knihovničky všechny tituly PB , které vyšly v českém překladu. Pokud se stane člověk ,,Hledajícím‘‘, pak se tyto knihy stanou nezbytnou součástí jeho každodenního života. Musí si zvyknout nosit i vozit  tyto někdy objemné svazky všude tam, kde je chce číst. Z vlastní zkušenosti musím přiznat, že moje knihy neustálým přenášením, převážením, čtením i půjčováním, začaly po létech vypadat dosti žalostně. Brožované výtisky se začaly rozpadat, obaly jevily známky opotřebení, některé stránky (po četbě v koupelně) byly navlhlé a pokroucené. Mrzelo mne, že knihy, kterých si nejvíce cením a které stále čtu, takto trpí, a přemýšlel jsem jak to udělat, abych mohl knihy denně číst a přitom je neohrožovat vlhkem, dopravou a častým používáním.

 Začal jsem si některé české para dostupné na internetu díky stránkám www.paulbruntondailynote.se  ukládat do mobilu a tak jsem je mohl pročítat na cestách, aniž bych musel nosit objemné knihy. Jednotlivých para ale nebylo mnoho, a nebyly ani roztříděné do kategorií, jak jsem na to byl zvyklý u knih. V době kdy jsem se dozvěděl, že nakladatelství IRIS RR ukončí svou činnost, jsem začal uvažovat o vydávání e-knih Paula Bruntona. Nejdříve jsem si musel samozřejmě zaregistrovat vlastní nakladatelství, jehož název ,,AURA PB" mi vymyslel můj dobrý přítel. Pak jsem požádal o autorská práva na český překlad nakladatelství IRIS RR.  Dále jsem požádal o autorská práva na Zápisky PB nadaci Paula Bruntona sídlící v New Yorku. Jakmile nakladatelství IRIS RR ukončilo svou činnost a formálně vrátilo autorská práva, tak jsem převzal od nadace smlouvu a stal jsem se vlastníkem autorských práv na Zápisky PB  pro českou republiku  a mohl jsem začít uvažovat o vydání Zápisků PB v podobě E-knih.

Práce by to nebyla až tak obtížná, pokud bych měl k dispozici všechny překlady knih v počítači. Bohužel všechny překlady knih, které byly uložené na harddisku nakladatelství IRIS RR byly zřejmě nenávratně ztraceny poškozením počítače. Nezachovaly se ani zálohy. Jedinou knihou ze Zápisků PB, která byla uložena v sazbě na jiném počítači, byl svazek 1. Perspektivy.  A tak bylo nutné všechny knihy pracně naskenovat a pomocí programu OCR převést do digitální podoby, aby se s nimi dalo pracovat v počítači. Neměl jsem k dispozici kvalitní skener, a ani tisk některých knih nebyl v nejlepší kvalitě, a tak po výsledném převodu přes OCR vzniklo mnoho chyb, rozpadly se odstavce a často se ztratila kurzíva, nebo se změnily pomlčky a znaménka. Mnoho chyb bylo obsaženo i přímo v tištěných knihách. V některých případech bylo nutné nahlédnout  i do anglického originálu a opravit část textu. V několika případech bylo třeba přeložit a doplnit chybějící para.

Jakmile byly po velmi zdlouhavé a nezáživné práci všechny knihy naskenovány a převedeny do textu v počítači, začala další zdlouhavá a úmorná práce - upravit ve všech svazcích odstavce, nadpisy, kurzívu a pomlčky, které byly zdeformovány nebo ztraceny převodem. Naštestí tato velmi zdlouhavá práce byla odměněna inspirací, která z textů ke mně neúnavně promlouvala a proměňovala tuto práci v radostnou záležitost. Takto jsem si připravil texty všech svazků,  ale potřeboval jsem, aby kontrola chyb byla několikanásobná a pokud bych ji prováděl sám, tak by trvala velmi dlouho. Oslovil jsem několik svých přátel, kteří Zápisky PB četli a pak jsem také dal oznámení na internetových stránkách, že hledám pomocníky pro pročítání a opravu textů Zápisků PB. Kromě čtyř blízkých přátel mi nabídlo svou pomoc ještě několik dalších, které znám jen přes internet.

Naštěstí se nás našlo dost na to, abychom Zápisky pročetli a opravili během necelého půlroku. Každý z nás pročítal a opravoval, a nalezené chyby byly postupně opravovány. Já jsem díky své čtečce opravoval  zápisky kde jsem jen mohl, doma, na cestách autobusem nebo vlakem,  při čekání u lékaře nebo na úřadech, v práci o přestávce a podobně. Pak jsem se musel rozhodnout, zda-li budu schopen zhotovit E-knihy sám podle odborného návodu, nebo zdali raději požádám o pomoc zkušeného profesionála za úplatu. Nakonec jsem se díky malým zkušenostem s E-knihami rozhodl knihy nechat zhotovit. Náklady na E-knihy naštěstí nejsou tak vysoké jako u knih tištěných a také jejich zhotovení je velmi rychlé. Nejpracnější byla příprava textů ze kterých se vytvářely. Jakmile byly E-knihy hotové, znovu jsem je opravoval a upravoval podle opravených textů, které mi postupně zasílali přátelé. Takto vznikalo všech sedmnáct svazků E-knih - Zápisků Paula Bruntona a nyní jsou již v nabídce na našich stránkách, aby si našly cestu ke svým čtenářům přes internetové stránky, do čteček, tabletů, mobilů a počítačů.  Takto budou všechny svazky, pro každého kdo si je pořídí, kdykoli snadno přístupné doma, kdekoli na cestách i na dovolené, aniž by museli sebou vláčet tak velké množství tištěných knih.

Chci také prostřednictvím těchto stránek srdečně poděkovat všem přátelům, kteří mi pomohli E-knihy vytvořit. V takto digitalizovaných knihách můžeme nyní velmi snadno listovat, dělat poznámky i záložky, vyhledávat podle kapitol, příbuzných slov i podle témat, a to vše může velmi přispět k podrobnému studiu díla Paula Bruntona, aniž by naše tištěné knihy strádaly. Žijeme v moderní době plné moderních technologií, a tak proč bychom kromě překrásných tištěných knih nemohli číst i E-knihy, které se pomalu ale jistě stávají součástí našeho denního života. Věřím, že si Zápisky Paula Bruntona v této elektronické podobě  najdou své čtenáře stejně tak, jako si našly knihy tištěné, a že budou radostně přijaty i další E-knihy Paula Bruntona které připravujeme v Nakladatelství  AURA PB.

Přeji vám mnoho inspirovaných okamžiků u E-knih Paula Bruntona.       

                                                                                                                                                       MCphill

                                                                     Najdete nás také zde:    

© paulbrunton.org © paulbrunton.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz