U kázky ze všech knih najdete na našem youtube kanále: Stránky věnované dílu Paula Bruntona
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Denně 8-20 hod
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.04.2023
Nové vydání knihy TAJNOSTI EGYPTSKÉ
Je to téměř deset let od vydání Knihy TAJNOSTI EGYPTSKÉ nakladatelstvím IRIS RR. Přípravy nového vydání probíhaly dva roky, kniha byla odložena z důvo... číst celé
27.09.2021
Nová audiokniha v přípravě.
Již na začátku roku jsme zvažovali vydání audioknihy, ale teprve když jsme obdrželi finanční příspěvek do nadačního fondu PB, tak bylo rozhodnuto, že ... číst celé
17.07.2021
Rozšířili jsme nabídku čteček Pocketbook v naší nabídce
Díky narůstajícímu zájmu o e-knihy a Elektronické čtečky, jsme rozšílili nabídku  švýcarského výrobce PocketBook, se kterým máme již letité zkušenosti... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. O inspiraci v hudební tvorbě
O inspiraci v hudební tvorbě

Hudba je nejvznešenější ze všech druhů umění, dokáže oslovit jakéhokoliv člověka, kdekoliv na světě. Je kouzelná i fascinující, když z ticha vystupuje a do ticha se opět navrací. Dokáže povznést naše city a nálady daleko lépe, než je tomu u psaného nebo mluveného slova. Pokud nám hudba, které nasloucháme, má pomoci odhalit naše vyšší Já, musí sama o sobě působit na vyšší úrovni a jedině tehdy bude plnit své nejvyšší poslání.

Když skladba svými tóny otevírá naše srdce vzácnému pokojného míru, tak zajisté koná svou nejdůležitější práci. Existují hlubší úrovně lidského vědomí, odkud je občas čerpáno člověkem, který je schopen vzdát se alespoň dočasně sebe sama a je ochoten opustit své povrchní myšlenky a city. Inspirace probouzí v člověku tvořivou sílu, která přichází z bezčasovosti, a ten kdo ji obdrží, ji vyjádří v čase. Když je takto inspirován, předává jen to, co bylo sděleno jemu, neboť to přichází z hloubky jeho vyššího já . Je pozvednut do vyšší úrovně a obdrží náznaky bezčasého bytí, jehož krásu se pak snaží ve svém díle více či méně vyjádřit. Posláním inspirovaného skladatele je vytvářet a udržovat vznešenou náladu. Krása projevená v takovémto díle nás vede k nádhernému vědomí, jenž je ukryto v našem nitru.

Praxe meditace významně podporuje tvůrčí práci a pomáhá vytvořit podmínky pro příchod inspirace, kterou přinášejí mystické zážitky. Stejně tak, jako existuje estetické vnímání krásných tvarů, tak  existuje také estetické vnímání hudby. Hudební dílo, které je skutečně inspirované, přináší  radost tomu, kdo jej tvoří, stejně tak jako tomu, kdo jej poslouchá. Mnoho moderní, hudební produkce nečerpá z vyšší inspirace, ale jeho tvorba je motivována především předpokládaným komerčním zájmem. Takto se výsledné dílo vyhýbá upřímnosti a jeho skrytým motivem je pouhá chtivost. Mnohým ani nevadí, že jejich tzv. svobodný projev je bez talentu a bez znalosti potřebné techniky. Člověk který nemá schopnost ve své tvorbě projevit krásu, nemůže vytvořit nic skutečně prospěšného. Dobro, pravda a krása by proto měly být obsaženy i v současné hudební tvorbě.

Někteří současní autoři zaměňují iracionální tvorbu za inspirovanou a považují tak omylem svá citová vzplanutí za inspirovaná odhalení. Ten, jenž je ve své tvorbě motivován pouze touhou po zisku, slávě a zástupech obdivovatelů, nikdy nevytvoří dokonalé dílo. Když se píseň a melodie vytrácí z hudební skladby ve jménu svobody modernismu,zbavena všech pravidel, ztrácí své inspirující kouzlo. Mnozí polovzdělaní a bez talentu zavrhují nezbytné předpoklady pro hudební tvorbu a skrývají se za tzv. svobodné vyjadřování. Svoboda, která vnáší do skladby chaos, temnotu, brutalitu či rasismus, není morální ani etická. Příznivci takovýchto hudebních žánrů  jsou omámeni svými vlastními animálními sklony.

Když se zamyslíme nad současnou komerční tvorbou, tak si jistě uvědomíme, že většina  jejich autorů jsou nepříliš vyvinuté duše, nejistého charakteru a zcela nezpůsobilí obdržet inspiraci. Mnoho současných skladeb postrádá ideu vznešeného vzoru krásy, proto tak rychle upadají do zapomnění.  Je zřejmé, že v současné době akcelerují negativní emoce a egoismus i v některé hudební tvorbě. Především z moderní hudby je takto vytlačována krása, a tak se vytrácí její vznešené poslání. Většina současných autorů snad dokáže pobavit, zaujmout nebo rozvířit vášně, ale zdaleka nedokáže posluchače povznést na vyšší úroveň.  Mnohé nové hudební styly přitahují především mladé lidi, ale ostatní je často považují za nepřijatelné a postrádající uměleckou hodnotu. Kdokoli vytvoří dílo, které svou ideou hluboce proniká jiným člověkem a přináší mu pocit harmonie a klidu, je opravdovým umělcem.

Tvůrčí idea v hudbě může být temnou překážkou na cestě k pravdě, nebo také skutečnou pomocí. To závisí na duchovní pokročilosti jejího autora. Pokud má hudba probouzet cítění, musí to být cítění pozitivní a intuitivní, nikoli negativní a destruktivní. Umění zpívat a hrát na nějaký hudební nástroj ještě nedělá z člověka génia. K tomu potřebuje prožívat okamžiky inspirace. Jsme častými svědky toho, jak se absence krásy a inspirace v produkci některých „hudebních hvězd“ časem projeví i v jejich životě, když jej devastují pomocí alkoholu a drog. Vrhají se z jednoho vztahu do druhého s cílem uspokojit své vášně, neschopni žít poklidným a naplněným životem.

Ani originalita ve svém důsledku nemusí být vždy přínosem, bývá příliš nadhodnocována, i když je často spojena s exhibicionismem, touhou přitahovat pozornost, nebo podléhá  podnětům okolí. Skutečná originalita by neměla podléhat žádným vlivům a neměla by pohoršovat svým přístupem. Pokud některá díla ze současné hudební tvorby dosahují kvalitativní úrovně děl klasických mistrů, tak to plně ospravedlňuje jejich existenci a budou mít své místo mezi klasickými díly trvalé hodnoty. Současný talentovaný skladatel by musel být v prvé řadě dostatečně hmotně zabezpečený, aby nebyl  nucen tvořit jen pro uspokojení širokých mas, ale aby mohl ve své tvorbě naplnit svou nejvznešenější představu o umění.

Hudba tvořená člověkem bude vždy projevem nižší nebo vyšší umělecké hodnoty, dle stavu mysli jejího autora. Jestliže je  součástí moderního stylu, je příjemná našim smyslům a pomáhá nám zapomenout na starosti běžného života, je to v  pořádku. Zdaleka však nenaplňuje své nejvyšší poslání povznést člověka k dokonalé kráse jeho vyššího jáství. Skutečná hudba by měla vytvářet představy krásy a vznešenosti, které vedou člověka ke vzrůstající kultivovanosti. Inspirovaným hudebním dílům by měla být věnována stejná pozornost jaká je věnována duchovní tvorbě literární. Pokud se krása vytratí ze současné tvorby, tak hudba ztratí schopnost pozvednout člověka k duchovnosti.

Proč bychom měli zavrhovat vytříbenost a ušlechtilost vážné hudby, jen proto, že žijeme v moderní době? Vždyť je naším velkolepým dědictvím i vzpomínkou na tvůrčí práci mnoha významných autorů. Hudební skladby jenž povznáší člověka do vyšších úrovní  vnímání jsou opravdovým požehnáním. Ve své dokonalosti mohou nejen rozvíjet kulturní vytříbenost, obohacovat všední život, ale mohou také přinášet záblesky vynášející nás ke svobodě, míru a harmonii. Krásnou hudbu bychom měli přijímat nejen pro samotné smyslové a citové uspokojení, ale také proto abychom přijali krásu jako součást svého života. Hudební dílo i přes své zprostředkování krásy, samo o sobě sice člověka spasit nemůže, ale může ho přivést až k samotné hranici poznání.

 

Některá  inspirovaná díla podle Paula Bruntona:

 

Hudební géniové jako Bach a Beethoven, Mozart a Brams, Händel, Vivaldi, Pucini, Rachmaninov, Schubert a Wagner se dotkli a čerpali z inspirace Nadjá, i když v nestejném stupni.

 

J.S.Bach  –   Pašije sv. Matouše (závěrečný chór)

J.S.Bach  –  Chrámová hudba

J.S.Bach  –  Fugy

L.v. Beethoven  –  Sedmá symfonie

L.v. Beethoven  –  Klavírní trio (Arcivévoda)

L.v. Beethoven  –  Měsíční sonáta

L.v. Beethoven  –  Císařský koncert c-moll

L.v. Beethoven  –  Missa Solemnis

L.v. Beethoven  –  Kvarteto a-moll

L.v. Beethoven  –  Pastorální symfonie

W.A. Mozart  –  Čtyřicátá symfonie

W.A. Mozart  –  Houslový koncert G-dur (věta K. 216)

W.A. Mozart  –  Kouzelná flétna

P.I. Čajkovskij  –  Klavírní koncert

P.I. Čajkovskij  –  Pathetická symfonie

P.I. Čajkovskij  –  Pátá symfonie

J. Haydn  –  Dvojzpěv

R. Wagner  –  Parsifal

F. Schubert  –  Za večerního soumraku (píseň)

F. Mendelssohn  –  Houslový koncert e-moll.

Gregoriánské posvátné liturgické zpěvy

Chorálový zpěv ruské církve

Sanskrtský zpěv (hinduistický)

 

 

Podle zápisků Paula Bruntona volně zpracoval Miroslav Culek

                                                                     Najdete nás také zde:    

© paulbrunton.org © paulbrunton.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz