INDICKÁ FILOZOFIE A MODERNÍ KULTURA
- TOP produkt





- Podrobné informace
- Komentáře 0
- INDICKÁ FILOZOFIE A MODERNÍ KULTURASkladem109,0 Kč
Kniha je studijní prací Paula Bruntona, za kterou mu americká univerzita udělila akademický titul doktora filosofie. Z pohledu badatele, zkušeného mystika a filozofa, srovnává Východní a Západní filozofii, zmiňuje kořeny Indické duchovní filozofie a cituje autory Západní filozofie. Kniha se skládá ze dvou částí. V prvé části PB rozebírá Indický monismus a západní myšlení, ve druhé části popisuje Indickou idealistickou metafyziku a západní kulturu. Srovnává dva filozofické pohledy na svět a svou studíí nabádá k zamyšlení o mentální podstatě světa. Kniha je protkána citáty z klasických děl Indické filozofie i z děl Západních filozofů.
Tato krátká teze o indické filosofii bude pro studenty díla Paula Bruntona obzvláště cenná, protože obsahuje velké množství srovnávacích citací z hinduistických zdrojů, které se vztahují k argumentům a současně spojuje západní filosofické myšlení s jeho indickým předchůdcem. Jedná se o první vydání v českém jazyce.
Ukázka z knihy:
Indie nám kdysi dala svoje hedvábí a dnes nám stále dává svůj čaj, koření a drahokamy. Avšak dala nám také jemný proud literatury a myšlenek, nejdříve hlavně podnikavými pokusy zvídavých západních učenců. Také jmenováním sira S. Rádhakrišnana do čela Spaldingovy katedry, můžeme pozorovat cenu těchto myšlenek a této kultury jakožto definitivně uznanou a slavnostně zřízenou.
Od té doby, kdy se brány orientálního učení poprvé otevřely těmto západním studentům, kteří pokračovali ve stopách západních armád, část jejich rukopisů a literárních klenotů byla dychtivě shromažďována a předkládána do evropských jazyků. Nicméně ti, kteří znají vnitřní život dnešní Indie, vědí také že mezi nedotčenou tradicí leží také mnoho knih, které jsou naplněny vzácným psychologickým rozhledem a proniknuta hlubokou duchovní inspirací. Indičtí vykladači domácích teorií mluví samozřejmě s přízvukem starobylosti, ale jejich myšlenky, když je zbavíme svého hávu, jsou někdy podivně známé. Ukázalo se, že lidská mysl se pohybuje v kruzích a přichází na tytéž prastaré myšlenky stále dokola.
Měli bychom proto vítat cokoliv, co se může vynořit z asijské kultury jako vědecky spolehlivé a filozoficky pravdivé, i když metod moderního pátrání nebylo použito k dosažení těchto poznatků.
Je to můj záměr, budit zvědavost přemýšlivé západní mysli zkoumáním starých indických textů a srovnáváním výňatků nebo myšlenek z nich, s paralelními pasážemi nebo myšlenkami ze spisů reprezentativních moderních myslitelů západu; filozofických, vědeckých a literárních. Termín moderní je zde užíván v širokém a srovnávacím smyslu k označení periody začínající druhou polovinou sedmnáctého století a pokračující do naší doby.
Měl jsem výjimečnou příležitost, abych se vyzbrojil pro tento předmět, neboť vedle několikaletého cestování a bádání po celé Indii, jsem byl osobním přítelem a soukromým žákem Pandita Subramanya Iyera, který spojuje ve své osobě dokonalost nejlepšího evropského a indického vědění. Pandit Iyer je v prvé řadě bývalým profesorem moderních věd a matematiky na jedné straně, zatím co také již dříve strávil svá ranná léta studiem v klášteře Sringeri, nejstarší a nejváženější instituci filozofického a náboženského učení v jihozápadní Indii. Jeho intelektuální nadání bylo tak velké, že sir S. Rádhakrišnan byl také jeden čas jeho osobním žákem, zatím co dnes zaujímá místo rektora mezi čtenáři staré Hinduistické filozofie jeho výsosti Maharádže z Mysore.
OBSAH
VĚNOVÁNÍ |
1. ČÁST: INDICKÝ MONISMUS A ZÁPADNÍ MYŠLENÍ |
2. ČÁST: INDICKÁ IDEALISTICKÁ METAFYZIKA A ZÁPADNÍ KULTURA |
Přehled děl PhDr. Paula Bruntona |
Z anglického originálu "Indian Philosophy And Modern Culture" vydaného roku 1952, přeložil Jiří Poborák, český překlad upravil Miroslav Culek. Obálku navrhl Ing. Rudolf Rýpar, foto Vítězslav Jurečka. V roce 2020 vydalo nakladatelství AURA PB pouze v elektronické verzi jako E-knihu.