Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Kontakt

Doprava a platba

Nadační fond

Nakladatelství


 

 

 

 

 články Filozofie Pravdy
Jak jsem se stal žákem Filozofie Pravdy

Nikdy jsem nechtěl psát o sobě a už vůbec ne o své osobní zkušenosti. Vždyť jsem jen jeden z tisíců hledajících, radostně kráčející svou cestou a toužebně vzhlížející ke svému cíli. Kéž tyto řádky pomohou v rozhodování těm, kteří stále váhají vydat se cestou poznání sebe sama.

Již od útlého mládí jsem byl člověkem, kterému je vlastní pouze materialistický názor na svět a který věřil jen tomu, co předkládá věda. Přesto kdesi hluboko v mé mysli byl smysl pro spravedlnost a přesvědčení, že dobro musí zvítězit nad zlem. Přitahovaly mne záhady a otázky, na které věda nedokázala odpovědět. Ptal jsem se sám sebe, jaký je smysl života, co bude po smrti a jak vůbec vznikl vesmír. Touha najít odpovědi mne přivedla k četbě parapsychologie a ezoterické literatury. S příchodem sametové revoluce se začala objevovat, do té doby zakázaná, literatura, vznikaly různé nábožensky i mysticky zaměřené spolky.

Zúčastnil jsem se kurzu holotropního dýchání, astrologie a také Reiki. Potkával jsem mnoho zajímavých lidí, poslouchal jejich názory a mé představy o sobě a o světě se začaly měnit. Stále jsem však nenacházel vyčerpávající odpovědi na své otázky. Se spoustou informací přicházely i pověry, falešné představy a iluze vznikající z nepochopení.

Při jedné z častých návštěv knihkupectví jsem si zakoupil knihu Zápisky Paula Bruntona – svazek 2 Hledání, ale nepřečetl jsem ji, neboť kniha byla psaná tak trochu nezvyklou formou samostatných myšlenek (para) a tato forma sdělení pro mne nebyla příliš zajímavá a srozumitelná. Brzy na to, jsem zakoupil i knihu Eseje o hledání od stejného autora a četba mne zcela pohltila. Nacházel jsem odpovědi na některé otázky a mé hledání získalo nový směr. Ke konci kapitoly o potřebě duchovního učitele jsem narazil na několik nepotištěných listů. Zavolal jsem do nakladatelství a bylo mi přislíbeno, že mi knihu vymění. Vypravil jsem se tedy do nedalekého Frýdku-Místku, kde se doposud nakladatelství nachází. Vstoupil jsem do kanceláře z velké části zaplněné hromadami nových knih a na stěně visela velká fotografie Paula Bruntona. Reklamovaná kniha mi byla vyměněna a zároveň jsem se dozvěděl, že v nedalekém centru Hledání probíhá jednou týdně kurz meditace pod vedením Ing. Rudolfa Rýpara.

Zašel jsem se do toho centra podívat. Podle popisu leželo nedaleko náměstí v jednom starém, ale stylově zrekonstruovaném domě. V přízemí se nacházela Dobrá čajovna a po schodech se vstupovalo do podkroví s útulným sálem, kde měly probíhat kurzy. K mému překvapení jsem vstoupil právě uprostřed jednoho z nich, a tak jsem si v tichosti přisedl k ostatním a zaposlouchal se do výkladu pana Rudolfa. Jeho slova byla pronášena s klidem a jistotou ve hlase, z jeho tváře vyzařovala upřímnost. Při pohledu do jeho očí se mně zmocnil hluboký klid a mír, víření myšlenek v mé mysli ustalo. Výklad zanedlouho skončil, a protože nebyly žádné dotazy, stručně nám zopakoval postup meditace a zahájil ji mantrou Óm. Protože jsem doposud cvičil pouze relaxaci při hudbě, byla pro mne tato první meditace novou a zvláštní zkušeností. Myšlenky se zklidnily a já na chvíli pocítil ve svém nitru hluboký klid. Meditace byla ukončena opět mantrou Óm. Dozvěděl jsem se, že tento dnešní kurz je poslední, a že další budou až za několik měsíců a to na podzim.

Moje první meditace ve mně vzbudila ještě větší zájem o knihy Paula Bruntona a rozhodl jsem se, že si opatřím všechny svazky, které budou přeloženy. Studium Zápisků nebylo nikterak snadné. Jednotlivé myšlenky (para) pro mne nebyly vždy snadno srozumitelné a moje mysl byla příliš neklidná. Dočetl jsem se, že k ovládnutí mysli je vhodné cvičení jógových ásan. V zápětí jsem se dozvěděl, že v našem městě v současné době probíhají kurzy jógy, a tak jsem je začal navštěvovat. Po několika měsících usilovného studia knih P.B. jsem byl přesvědčen, že smyslem lidského života je poznat sebe sama. Moje touha po poznání sílila a doufal jsem, že budu mít dostatek trpělivosti a sil v hledání setrvat až do konečného odhalení.

Uběhlo několik měsíců a já opět začal navštěvovat meditace v centru Hledání, které probíhaly jedenkrát týdně, a mohl se jich zúčastnit kdokoli. Před samotnou meditací byl vždy prostor pro otázky, na které s klidným a laskavým tónem odpovídal pan Rudolf. Žádná otázka ho nedokázala vyvést z míry a bylo zřejmé, že hovoří z vlastní zkušenosti. Na podzim téhož roku jsem se zúčastnil prvního víkendového kurzu na téma Dlouhá a Krátká stezka. Tyto víkendové kurzy se uskutečnily několikrát během roku. Byly zaměřeny i na další témata z oblasti Filozofie Pravdy a tématicky nebyly nikdy v rozporu s dílem P.B. Vše bylo vždy podrobně vysvětleno a měli jsme možnost se na cokoliv zeptat.

Díky studiu knih a hlavně díky inspirovanému výkladu pana Rudolfa, jsem stále více pronikal do jádra této nauky k mentalismu. Zpočátku bylo těžké přijmout tuto vznešenou pravdu, ale nakonec jsem ji chápal jako jediné logické i pravdivé vysvětlení světa jevů a vnímání člověka. Pravdu mentalismu již potvrdilo mnoho světových kapacit nejen ve vědě, ale i v jiných odvětvích lidské činnosti.

Na kurzech se vytvořila obdivuhodná skupina převážně mladých lidí, z nichž většina dojížděla ze svých blízkých i vzdálených domovů. Naše shodné názory ještě více prohlubovaly přátelství, které zde vzniklo. Byli jsme jako rodina a nikdy nedocházelo mezi námi k rozporům či hádkám.

Po několika víkendových kurzech jsem začal považovat pana Rudolfa za svého duchovního učitele, vždyť to byl on, kdo vnášel světlo do mé mysli a mír do mého srdce. Byly to nezapomenutelné chvíle strávené v jeho přítomnosti, vždy jsem se vracel domů s nepopsatelným pocitem klidu a míru ve svém nitru.

Jeden z těchto kurzů byl na téma: „Učitel a žák“ a já jsem pana Rudolfa po poslední přednášce požádal, zdali bych se mohl stát jeho žákem, on souhlasil a řekl, že mě čekal už dávno. Byl jsem dojat, pocítil jsem nesmírné štěstí, pokoru a mír v srdci. Začalo období, kdy jsem začal silněji vnímat vnitřní pomoc a přítomnost pokaždé, když jsem na něj myslel.

Léta míjela, témata kurzů byla téměř vyčerpaná. Na jednom z posledních jsme se dozvěděli, že kurzy již nebudou pokračovat a že vše co nám mělo být sděleno, již sděleno bylo. Nyní nastal čas propustit žáky, abychom vše co jsme se naučili, přenesli do svého života, abychom nalezli svého mistra v srdci. Zpočátku jsem těžce nesl fyzické odloučení, ale byl jsem ujištěn, že vnitřní pomoc i kontakt zde bude nadále a že teď vše záleží především na mně samotném. Jak léta míjela, uvědomoval jsem si důležitost tohoto odloučení, neboť to nejvyšší poznání musí odhalit každý sám a v sobě. Všechny knihy P.B. mám stále na dosah a mohu tak prohlubovat znalosti získané na těchto setkáních.

A tak se dílo Paula Bruntona stalo součástí mého života, znovu a znovu pročítám jeho inspirované myšlenky a nacházím v nich nevšední moudrost vykoupenou jeho celoživotním úsilím. Přijal jsem etické a morální principy této vznešené nauky a každý den věnuji tichému vnitřnímu uctívání toho, co dalo smysl mému životu a co umožňuje existenci vesmírů.

Mcphil
Jak vznikaly E-knihy Paula Bruntona

Pro české čtenáře bylo opravdovým požehnáním, když v devadesátých letech začaly vycházet knihy Paula Bruntona přeložené do češtiny díky nakladatelství IRIS RR. Většina mladých čtenářů si možná ani neuvědomuje, že za komunistického režimu byly tyto knihy zakázány, a těm kteří je četli nebo šířili v samizdatu, hrozilo vězení. Dnes již naštěstí tento problém nehrozí a my můžeme číst jakoukoli duchovní literaturu, aniž bychom byli trestně stíháni.

Měl jsem to štěstí, že jsem si knih Paula Bruntona všiml již v devadesátých letech v knihkupectví, mezi záplavou jiné duchovní literatury. Knihy jsem si pořizoval postupně tak,  jak vycházely, až se mi po delší době podařilo získat do své knihovničky všechny tituly PB , které vyšly v českém překladu. Pokud se stane člověk ,,Hledajícím‘‘, pak se tyto knihy stanou nezbytnou součástí jeho každodenního života. Musí si zvyknout nosit i vozit  tyto někdy objemné svazky všude tam, kde je chce číst. Z vlastní zkušenosti musím přiznat, že moje knihy neustálým přenášením, převážením, čtením i půjčováním, začaly po létech vypadat dosti žalostně. Brožované výtisky se začaly rozpadat, obaly jevily známky opotřebení, některé stránky (po četbě v koupelně) byly navlhlé a pokroucené. Mrzelo mne, že knihy, kterých si nejvíce cením a které stále čtu, takto trpí, a přemýšlel jsem jak to udělat, abych mohl knihy denně číst a přitom je neohrožovat vlhkem, dopravou a častým používáním.

Začal jsem si některé české para dostupné na internetu díky stránkám www.paulbruntondailynote.se  ukládat do mobilu a tak jsem je mohl pročítat na cestách, aniž bych musel nosit objemné knihy. Jednotlivých para ale nebylo mnoho, a nebyly ani roztříděné do kategorií, jak jsem na to byl zvyklý u knih. V době kdy jsem se dozvěděl, že nakladatelství IRIS RR ukončí svou činnost, jsem začal uvažovat o vydávání e-knih Paula Bruntona. Nejdříve jsem si musel samozřejmě zaregistrovat vlastní nakladatelství, jehož název ,,AURA PB" mi vymyslel můj dobrý přítel. Pak jsem požádal o autorská práva na český překlad nakladatelství IRIS RR.  Dále jsem požádal o autorská práva na Zápisky PB nadaci Paula Bruntona sídlící v New Yorku. Jakmile nakladatelství IRIS RR ukončilo svou činnost a formálně vrátilo autorská práva, tak jsem převzal od nadace smlouvu a stal jsem se vlastníkem autorských práv na Zápisky PB  pro českou republiku  a mohl jsem začít uvažovat o vydání Zápisků PB v podobě E-knih.

Práce by to nebyla až tak obtížná, pokud bych měl k dispozici všechny překlady knih v počítači. Bohužel všechny překlady knih, které byly uložené na harddisku nakladatelství IRIS RR byly zřejmě nenávratně ztraceny poškozením počítače. Nezachovaly se ani zálohy. Jedinou knihou ze Zápisků PB, která byla uložena v sazbě na jiném počítači, byl svazek 1. Perspektivy.  A tak bylo nutné všechny knihy pracně naskenovat a pomocí programu OCR převést do digitální podoby, aby se s nimi dalo pracovat v počítači. Neměl jsem k dispozici kvalitní skener, a ani tisk některých knih nebyl v nejlepší kvalitě, a tak po výsledném převodu přes OCR vzniklo mnoho chyb, rozpadly se odstavce a často se ztratila kurzíva, nebo se změnily pomlčky a znaménka. Mnoho chyb bylo obsaženo i přímo v tištěných knihách. V některých případech bylo nutné nahlédnout  i do anglického originálu a opravit část textu. V několika případech bylo třeba přeložit a doplnit chybějící para.

Jakmile byly po velmi zdlouhavé a nezáživné práci všechny knihy naskenovány a převedeny do textu v počítači, začala další zdlouhavá a úmorná práce - upravit ve všech svazcích odstavce, nadpisy, kurzívu a pomlčky, které byly zdeformovány nebo ztraceny převodem. Naštestí tato velmi zdlouhavá práce byla odměněna inspirací, která z textů ke mně neúnavně promlouvala a proměňovala tuto práci v radostnou záležitost. Takto jsem si připravil texty všech svazků,  ale potřeboval jsem, aby kontrola chyb byla několikanásobná a pokud bych ji prováděl sám, tak by trvala velmi dlouho. Oslovil jsem několik svých přátel, kteří Zápisky PB četli a pak jsem také dal oznámení na internetových stránkách, že hledám pomocníky pro pročítání a opravu textů Zápisků PB. Kromě čtyř blízkých přátel mi nabídlo svou pomoc ještě několik dalších, které znám jen přes internet.

Naštěstí se nás našlo dost na to, abychom Zápisky pročetli a opravili během necelého půlroku. Každý z nás pročítal a opravoval, a nalezené chyby byly postupně opravovány. Já jsem díky své čtečce opravoval  zápisky kde jsem jen mohl, doma, na cestách autobusem nebo vlakem,  při čekání u lékaře nebo na úřadech, v práci o přestávce a podobně. Pak jsem se musel rozhodnout, zda-li budu schopen zhotovit E-knihy sám podle odborného návodu, nebo zdali raději požádám o pomoc zkušeného profesionála za úplatu. Nakonec jsem se díky malým zkušenostem s E-knihami rozhodl knihy nechat zhotovit. Náklady na E-knihy naštěstí nejsou tak vysoké jako u knih tištěných a také jejich zhotovení je velmi rychlé. Nejpracnější byla příprava textů ze kterých se vytvářely. Jakmile byly E-knihy hotové, znovu jsem je opravoval a upravoval podle opravených textů, které mi postupně zasílali přátelé. Takto vznikalo všech sedmnáct svazků E-knih - Zápisků Paula Bruntona a nyní jsou již v nabídce na našich stránkách, aby si našly cestu ke svým čtenářům přes internetové stránky, do čteček, tabletů, mobilů a počítačů.  Takto budou všechny svazky, pro každého kdo si je pořídí, kdykoli snadno přístupné doma, kdekoli na cestách i na dovolené, aniž by museli sebou vláčet tak velké množství tištěných knih.

Chci také prostřednictvím těchto stránek srdečně poděkovat všem přátelům, kteří mi pomohli E-knihy vytvořit. V takto digitalizovaných knihách můžeme nyní velmi snadno listovat, dělat poznámky i záložky, vyhledávat podle kapitol, příbuzných slov i podle témat, a to vše může velmi přispět k podrobnému studiu díla Paula Bruntona, aniž by naše tištěné knihy strádaly. Žijeme v moderní době plné moderních technologií, a tak proč bychom kromě překrásných tištěných knih nemohli číst i E-knihy, které se pomalu ale jistě stávají součástí našeho denního života. Věřím, že si Zápisky Paula Bruntona v této elektronické podobě  najdou své čtenáře stejně tak, jako si našly knihy tištěné, a že budou radostně přijaty i další E-knihy Paula Bruntona které připravujeme v Nakladatelství  AURA PB.

Přeji vám mnoho inspirovaných okamžiků u E-knih Paula Bruntona.

MCphill