Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Kontakt

Doprava a platba

Nadační fond

Nakladatelství


 

 

 

 

 Úvod » Knihy » Zápisky Paula Bruntona: Svazek 4/2 Tělo


        

Zápisky Paula Bruntona: Svazek 4/2 Tělo

Vyprodáno

 

Číslo produktu: Z04.2
Kniha: Vázaná A5
Nakladatelství: IRIS RR
ISBN: 80-901039-4-4
Rok vydání: 1993
Doprava: od 39kč
EAN kód: 8090103944

Tělo

Do hloubky rozpracovaná studie páté kategorie ze Zápisků. Tento svazek je vyrovnaným cvičením v chápání a zdokonalování schopností fyzického těla stát se zevním projevem božské síly uvnitř. Všechna cvičení, dýchací cvičení, pokyny o hygieně a stravování mají usnadnit pokrok aspiranta v rozvoji intuice, v prohlubování meditace a zajistit fyzickou, psychologickou a duchovní bezpečnost při procesu probouzení a řízení duchovní energie, která dřímá v nepročistěném fyzickém organismu. Majíc za nejvyšší cíle přeměnu energie, která se na své nejnižší úrovni projevuje jako sexualita, předkládá rozumnou a účinně odstupňovanou sexuální etiku, která odpovídá stupni vývoje jednotlivce včetně jeho vývoje duchovního.

Ukázka z díla:

DECHOVÁ CVIČENÍ

 

1

Pozitivní, dynamické ůčinky hlubokého dýchání jsou dobře známy. To proto , že při vtahování dechu, při hlubokém nadechnutí je mysl nasměrována pozitivně a kladně, využívá tak přirozeného faktu, že čerpá z životní síly člověka. Když však pozorujeme, co se děje při výdechu, vidíme že proces je obrácený. V intervalu mezi výdechem a dalším nadechnutím proudí do člověka životní síla, neboť v té době je člověk pasivní, kdežto když nadechuje je aktivní. A tato univerzální životní síla, když se v člověku projevuje, vytváří pojítko s univerzálním duchem a vyžaduje fyzickou existenci. jinými slovy, v okamžiku, když vydechneme a krátce dech zadržíme, dříve než jej opět nabereme, setkáme se s mostem k vyššímu vědomí člověka. Tento most existuje, člověk ho však musí umět využít, což obvykle nečiní. Kdyby v těchto několika okamžicích pauzy obrátil svou mysl do meditace na své pravé bytí, shledal by, že to je v tu chvíli daleko snažší než kdykoli jindy nebo kdyby to učinil potom, kdy zažil neočekávaný záblesk, mohl ba si udržet povznesení záblesku delšídobu.

2

Jestliže je dýchání prováděno jako cvičení - ať při chůzi či vsedě - může být zharmonizováno s kosmickým dechem, to znamená vydechujte pomalu, prodlužujíce vycházející dech tak, aby vdech nastal přirozeně sám od sebe. Když vydechujete, řiďte mentálně vzduch dolů k bránici. Když vdechujete mentálně se napojujte na kosmickou životní sílu. Pamatujte, že účel tohoto prodlouženého výdechu není pouze v tom, abyste vyprázdnili plíce od starého vzduchu, ale také, abyste vyprázdnili mysl od negativních myšlenek.

3

Tomu, aby se mysl zbavila svého neklidu a nervy svých vzruchů, pomůže, když bude žák vydechovat tak plně, jak jen možno, a vdechovat, až když začne první pocit neklidu. Pak by měl odpočívat a dýchat po několik sekund normálně. Potom by měl vdechnout tak hluboce jak jen možno. Vzduch se má v plících zadržovat, dokud to nezačne být nepohodlné. Tato obměna dokončuje jeden cyklus dýchání. Je-li třeba, může se opakovat vícekrát, ale nikdy ne delší dobu než deset minut.

4

Jiné dechové cvičení, které je nebezpečné - ani ne tak fyzicky jako mentálně - je to, které předepisuje dýchání nosními dírkami střídavě, takže jedna noní dírka je uzavřena prstem a užívá se jen druhé, dokud není výměna za druhý nosní otvor. Toto cvičení ohrožuje duševní zdraví. nařídil bych jako pravidlo, že každý, kdo začne druhé učit hathajógu, by měl být donucen projít nejméně jednoročním kursem o anatomii těla a potom o psychologii těla. Tato práce musí mít vědecký základ, protože zasahuje do lékařské domény.


Obsah knihy

Kapitola Strana
Předmluva vydavatelů                     
7
1. ÚVOD 11
2. TĚLO 30
3. VÝŽIVA 47
4. PŮST 79
5. TĚLESNÁ CVIČENÍ 93
6. DECHOVÁ CVIČENÍ 117
7. SEX A NÁVOD K JEDNÁNÍ 129
8. ŽÁK UČITEL 165
9. POZICE PRO MOTLITBU 175

 

Z anglického originálu "The Body" vydaného v roce 1986, přeložily: Ing. Růžena Formánková, Antonie Krejčová, Michala Michalová, Olga Palková. Obálku navrhla Jane Clayová, foto Vítězslav Jurečka. V roce 1993 vydalo nakladatelství IRIS RR, 179 stran.

NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Nebyl zatím přidán žádný názor. Přidejte svůj názor nebo dotaz jako první.